Your cart

Electrolytes and Muscle Function

Elektrolitai ir raumenų funkcija: Koks ryšys?

Elektrolitai būtini normaliam raumenų susitraukimui ir atsipalaidavimui. Pasak ilgametės "Kentucky Equine Research" mitybos specialistės daktarės Kathleen Crandell, kai trūksta  elektrolitų arba sutrinka jų pusiausvyra, gali atsirasti nuovargis ir raumenų mėšlungis.

Raumenys susitraukia padedami elektros krūvio. Šis susitraukimas fiziologine prasme vadinamas veikimo potencialu ir yra būtinas judesiui sukurti. Elektrolitai yra elektringi mineralai, kurie palengvina veikimo potencialą. Elektrolitai gali turėti teigiamą (katijonas) arba neigiamą (anijonas) krūvį ir ištirpę organizmo vandenyje sudaro tirpalą, kuris gali praleisti elektrą, nors pats tirpalas yra elektriškai neutralus. Natris yra pagrindinis katijonas, esantis ląstelių išorėje, o kalis - pagrindinis katijonas, esantis ląstelių viduje, kartu su kalciu ir magniu. Pagrindiniai organizmo anijonai yra chloridas, bikarbonatas ir fosfatai. Organizmas griežtai reguliuoja kiekvieno elektrolito koncentraciją. Kadangi elektrolitai padeda pernešti elektros krūvį, pusiausvyra yra pagrindinė tinkamos raumenų funkcijos sudedamoji dalis.

Arklio prakaite yra daug elektrolitų (natrio, kalio, kalcio ir magnio). Dėl šios priežasties stipriai prakaituojantys arkliai per ilgą fizinį krūvį netenka didelio kiekio elektrolitų. Jei nuostoliai yra pakankamai dideli, sutrinka raumenų ląstelės viduje ir išorėje esančio elektros krūvio pusiausvyra, todėl gali sutrikti normalūs susitraukimo ir atsipalaidavimo procesai. Pavyzdžiui, dėl per didelio kalcio ir magnio nuostolio pagrindinis diafragmos nervas gali suveikti sinchroniškai su širdimi, ir sukelti nereguliarų širdies plakimą. Nereguliarus širdies plakimas pasitaiko labai dehidratuotiems arkliams. Be to, didelis kalio netekimas gali sukelti raumenų mėšlungį.

Kaip teigia daktarė Crandell - "Tinkama mityba ir papildai yra geriausi būdai padėti žirgui išlaikyti elektrolitų pusiausvyrą ir atsigauti po įtemptų pratybų”. Tyrimai parodė, kad žirgai, gavę elektrolitų papildų prieš ištvermės tipo treniruotes, išgėrė daugiau vandens, neteko mažiau svorio ir išlaikė didesnę natrio ir chloridų koncentraciją kraujyje, palyginti su žirgais, kurie negavo papildų*.

Pagrindinės šėrimo strategijos apima žirgo aprūpinimą dideliu kiekiu vandens kartu su įprastu racionu. Jei treniruotės vyks karštu ir drėgnu oru, naktį prieš varžybas žirgus aprūpinkite elektrolitais ir papildomu kiekiu vandens. Elektrolitų galima įmaišyti į pašarą arba sumaišyti į pastą (išbandykite vandenį, obuolių tyrę ar jogurtą). Tai padės palaikyti žirgo gerą orgranizmo hidrataciją.

Geriausia prevencija prieš dehidrataciją - užtikrinti nuolatinį, tęstinį ir teisingos koncentracijos druskų ir (arba) elektrolitų suvartojimą, kai žirgas dirba arba karštomis oro sąlygomis, o ne tik varžybų metu ar esant dideliam karščiui.


ELEKTROLITAI prekyboje >>

Subscribe to the newsletter

Be the first to know about special offers and news from Horsemarket.

By clicking the "Order" button, I agree that my data will be collected and used for direct marketing purposes.