How to calm your horse
Nepageidaujamas arklių elgesys gali būti susijęs su mityba, jų priežiūra, aplinka ir veisimu/genetika. Šiam elgesiui valdyti galima naudoti maisto papildus, kurie yra varžybose saugus ramaus elgesio palaikymo būdas.
Šiuolaikinio arklio gyvenimas labai skiriasi nuo laukinio arklio gyvenimo. Tokie veiksniai, kaip laikymas arklidėse, kompanijos trūkumas, fizinio aktyvumo stoka, varžybų reikalavimai ir daug krakmolo bei cukraus turinčių pašarų vartojimas, gali neigiamai paveikti žirgo elgesį. Didelis krakmolo ir cukraus kiekis gali būti tiesioginė perdėtai jaudinančio elgesio priežastis arba gali sustiprinti jau ir taip nervingo žirgo stresinį elgesį. Visi neigiamo elgesio požymiai gali turėti neigiamos įtakos šių arklių produktyvumui, arklininkų saugumui ir bendrai gyvenimo kokybei.
Kokie yra arklių streso ir nerimo požymiai?
Žirgų elgseną interpretuoti sunku net profesionalams, ir tik laikas leis jums sužinoti, kas jūsų žirgui yra „normalu“. Elgesį, kuris atrodo nebūdingas ar kelia grėsmę prižiūrėtojams, reikėtų ištirti ir tinkamai valdyti.
Yra daug elgesio būdų, kurie gali būti arklių streso ir (arba) pernelyg didelio susijaudinimo požymiai, pvz:
- Perdėta reakcija į išorinius dirgiklius ir polinkis krupčioti arba išsigąsti dėl menkiausių dalykų
- Dėmesio stoka (ypač varžybų metu)
- Pasipriešinimas treniruotėms, treniravimui ir (arba) jojimui
- Dažnas šlapinimasis ir tuštinimasis
- Bendras nerimas, pvz., žemės kasimas, gardo durų daužymas, prunkštimas
- Stereotipinis elgesys, pvz., vaikščiojimas garde
- Agresija
Kas gali sukelti stresą ir nerimą arkliams?
Arkliams nerimą gali sukelti daug įvairių priežasčių, tačiau dažniausiai pasitaikantys veiksniai yra šie:
- Daug angliavandenių ir (arba) cukraus turintis maistas (per didelis suvartojimas reiškia per didelį energijos kiekį, kurį reikia sudeginti, be to, padidėja nerimo kamuojamų arklių nepageidaujamas elgesys)
- Mažai laiko ganykloje arba levadoje
- Netinkamas fizinis krūvis
- Temperamentas (gali būti susijęs su genetika)
- Naujų ar nenatūralių situacijų (pavyzdžiui, skutimo, kaustymo ar kelionių) poveikis.
- Varžybų ir (arba) treniruočių reikalavimai
- Skausmas, pvz., skrandžio opa ar artritas (jei įtariate, kad jūsų žirgo nepageidaujamas elgesys gali būti susijęs su diskomfortu ir (arba) skausmu, nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją).
- Hormonai
Kaip galite padėti?
Ištyrus nepageidaujamą elgesį, galima rasti priežastį, kurią galima sumažinti ar net pašalinti, pavyzdžiui, sumažinus artrito sukeliamo skausmo lygį, žirgas gali mažiau priešintis; hormonų terapija, skirta stropiai kumelei, gali sumažinti jos neigiamą elgesį; padidinus žirgo fizinio aktyvumo lygį, jis gali būti labiau patenkintas.
Mityba gali būti tiesioginė ar netiesioginė jūsų arklių nepageidaujamo elgesio priežastis, todėl bet kuriuo atveju, laikantis mažai krakmolo ir cukraus turinčios mitybos, sumažės per didelis jaudrumas ir kitų su stresu ir nerimu susijusių elgesio formų paūmėjimas.
Dažnai su tokiais žirgais gali būti susiję keli veiksniai ir ne visada lengva rasti vieną greitą sprendimą, tačiau toliau pateikiami būdai, kaip galite imtis tiesioginių veiksmų, kad sušvelnintumėte nepageidaujamą žirgų elgesį:
Šerkite žirgus mažai krakmolo ir cukraus turinčiu maistu
- Kai žirgas gauna per daug energijos, jis dažnai gali būti nervingas ir pernelyg susijaudinęs.
- Prireikus, likus trims-keturioms valandoms iki fizinio krūvio reikėtų vengti didelio krakmolo kiekio koncentruoto pašaro
Suderinkite energijos sąnaudas su darbo krūviu
- Arkliai turėtų būti nuolat kasdien mankštinami.
- Skirkite pakankamai laiko išvedimui į levadas ar ganyklas, kad žirgas galėtų judėti ir bendrauti su kitais žirgais
- Venkite energijos pertekliaus ir šerkite tiek, kiek reikia darbui ir būklei palaikyti.
Papildų vartojimas
- Papildai, pavyzdžiui, Nutri-Calm, gali padėti paskatinti ramesnį elgesį ir atkurti dėmesį.
Jei galite, įsigykite arklį-draugą
- Kai kurie iš prigimties neramūs arkliai tampa ramesni, kai turi bičiulį. Draugas ypač tinka jauniems arkliams, pavyzdžiui, nujunkytiems kumeliukams, nes gali padėti jiems jaustis ramiai ir saugiai.
suteikti jiems laiko susipažinti su nauja aplinka ar patirtimi
- Tai padeda jiems įgyti pasitikėjimo savimi per jiems tinkamą laiką, o tai savo ruožtu gali padėti sumažinti jų nerimą.
Kreipkitės pagalbos į veterinarijos gydytoją
- Sedacija
Jei jūsų žirgas elgiasi nesaugiai tam tikrų procedūrų metu, pvz., kaustymo ar dantų apžiūros metu, veterinarijos gydytojas gali nuspręsti, kad tikslinga naudoti raminamuosius vaistus. Retais atvejais raminamieji vaistai gali sukelti komplikacijų, todėl sprendimai dėl raminamųjų vaistų paprastai priimami atsižvelgiant į poreikį užtikrinti optimalią žirgo gerovę ir prižiūrėtojo saugumą.
- Kumelių gydymas hormonais
Kai manoma, kad nerimastingas ar pernelyg jaudrus kumeliukų ar kumelių elgesys yra susijęs su jų reprodukciniu ciklu, veterinarijos gydytojas gali skirti gydymą progesteronu, pvz.
Jei manote, kad jūsų žirgui galėtų būti naudingas raminamasis vaistas svarbių įvykių metu arba hormoninis gydymas, VISADA kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Gydymas progesteronu netinka varžybų žirgams.
Kaip Nutri-Calm gali padėti stresą patiriantiems, nervingiems ar nerimastingiems žirgams?
Nutri-Calm yra maisto papildas, kuris gali padėti sumažinti su stresu ir nerimu susijusią elgseną, nes suteikia optimalų konkrečių mitybos veiksnių, kurie, kaip žinoma, skatina ramesnę elgseną, todėl arkliai gali geriau sutelkti dėmesį ir susikaupti. Tai skystas raminamasis papildas, kurį galima maišyti vieną kartą per dieną su pašaru, ir lengvai naudojamas raminamasis gelis, kurį galima duoti žirgams likus 1-2 valandoms iki įvykio, galinčio sukelti stresą ar nerimą.
L-triptofanas:
- Tai nepakeičiama aminorūgštis, reikalinga neurotransmiteriui serotoninui susidaryti smegenyse. Serotoninas yra susijęs su streso ir nerimo pojūčio mažinimu ir apskritai padeda jaustis ramiai ir užtikrintai.
B komplekso vitaminai:
- B1 arba tiaminas, nes įrodyta, kad žmonėms jis mažina nerimą ir gerina koncentraciją, o arkliams gali būti tas pats. B1 taip pat tiesiogiai dalyvauja perduodant nervinius impulsus.
- B6 yra svarbus kofermentas, veikiantis kaip triptofano virsmo į serotoniną katalizatorius.
- Niacinas (B3) pasižymi triptofaną tausojančiu poveikiu, užtikrinančiu, kad serotonino gamybai jo būtų pakankamai.
- B12 padeda palaikyti apetitą, kuris paprastai sumažėja nervingiems arkliams.
Magnis:
- Įprasta raminamųjų vaistų sudedamoji dalis, nes jis dalyvauja normaliame nervų perdavime.