Your cart

Sun Protection for Horses

Vasaros mėnesiais labai svarbu apsaugoti žirgą nuo saulės. Kaip ir žmonės, arkliai dėl UV spindulių gali nudegti saulėje ir turėti odos problemų. Aptarsime, kas yra UV spinduliai, kaip jie veikia arklius ir ką galite padaryti, kad apsaugotumėte savo arklį.


Kas yra UV spinduliai ir kaip jie veikia arklius?

UV reiškia ultravioletinius spindulius, o UV spinduliuotė - tai saulės skleidžiama energija. UV yra geriausias natūralus vitamino D šaltinis, tačiau per didelis UV spinduliuotės kiekis gali sukelti problemų, pavyzdžiui, nudegimų.

Nors galite jausti saulės šilumą ir matyti jos šviesą, UV spindulių mes negalime aptikti. Todėl svarbu imtis atsargumo priemonių ir apsaugoti žirgą nuo UV spindulių, nes jų poveikį pastebėsite tik tada, kai žala jau bus padaryta. Yra trys pagrindiniai būdai, kaip UV spinduliai veikia arklius:


Kailio išblukimas

Vasaros mėnesiais įprasta matyti juodus arklius su šviesiai rudos spalvos dėmėmis ant kailio. Šis spalvos pokytis atsiranda dėl per didelio saulės poveikio ir yra pastebimas tamsesnio kailio žirgams, pavyzdžiui, juodiesiems, bėriems ir net kaštoniniams. Tamsūs karčiai ir uodegos taip pat gali išblukti, todėl jų galai įgauna raudoną atspalvį.

Jūsų arklio kailio spalvą lemia pigmentas melaninas. Ultravioletiniai spinduliai pažeidžia melaniną, todėl kailis tampa šviesesnis. Plaukai išliks tokios spalvos, kol užaugs naujas kailis.

Kiek kailis bus šviesesnis, priklauso nuo jūsų žirgo genetikos. Mityba taip pat atlieka antraeilį vaidmenį, nes mineralų, pavyzdžiui, cinko ir vario, trūkumas siejamas su kailio saulėje nublukimu. Cinkas ir varis padeda gaminti melaniną, kuris apsaugo nuo UV spindulių.


Nudegimas saulėje

Kaip ir mūsų odą gali nudeginti saulė, taip gali nudegti ir jūsų arklio oda. Nepaisant to, kad žirgą dengia plaukai, saulės spinduliai vis tiek gali prasiskverbti pro juos ir pasiekti odą.

Nuo UV spindulių šiek tiek apsaugo plaukų ir odos pigmentacija. Todėl žirgai, turintys mažai pigmentacijos arba jos visai neturintys, pavyzdžiui, širmi, šyvi, kerši, rusvi ar albinosai, yra labiau linkę nudegti saulėje. Saulės spinduliams jautrūs bet kurie plotai su baltais plaukais ar rausva oda. Baltos snukio žymės ir kojos taip pat gali būti pažeidžiamos - ypač lengvai nudegti gali jūsų žirgo kulnai, nes juos mažai dengia plaukai.

Nudegimas saulėje gali būti skausmingas ir pažeisti odą, todėl gali atsirasti antrinių infekcijų, kurias platina musės ar vabzdžiai.


Fotosensibilizacija

Fotosensibilizacija - jautrumas šviesai - gali būti panaši į nudegimą saulėje, tačiau ji atsiranda viduje. Tam tikros žolės, pašarai ir vaistai žirgo viduje išskiria fotodinaminius junginius, kurie vėliau reaguoja su UV spinduliais. Tai vadinama pirminiu fotosenėjimu, dėl kurio atsiranda pūslių, niežulys, pleiskanojanti oda, kuri yra lengvai pažeidžiama infekcijos.

Antrinė fotosensibilizacija atsiranda dėl kepenų pažeidimo. Tam tikri augalai, pavyzdžiui, kai kurių rūšių dobilai ir motiejukai, gali pažeisti kepenis. Tuomet pažeistos kepenys negali pašalinti fotodinaminių junginių, kurie taip pat reaguoja su UV spinduliais.

Paprastai pažeidžiamos tos vietos, kuriose nėra plaukų, pavyzdžiui, snukio ir akių vokų. Širmi arkliai, turintys daug chromo, arba kerši arkliai su dideliais balto kailio ruožais taip pat gali būti labiau linkę į fotosensibilizaciją.


Kaip apsaugoti žirgą nuo UV spindulių?

Yra keletas būdų, kaip apsaugoti žirgą nuo UV spindulių. Vasaros mėnesiais derinant gerą priežiūrą ir fizines UV spindulius blokuojančias priemones, pavojus bus kuo mažesnis.


Naudokite apsauginį kremą nuo saulės

Apsauginiu kremu nuo saulės tepkite vietas, kuriose oda šviesi arba rausva, pavyzdžiui, snukį arba kulnus. Yra specialiai žirgams skirtų kremų nuo saulės arba galite naudoti jautriai odai skirtus žmonėms skirtus kremus nuo saulės. Nepamirškite, kad norint, jog apsauginis kremas nuo saulės būtų veiksmingas, jį reikia reguliariai tepti pakartotinai, o geriausią apsaugą užtikrina didelio SPF apsaugos faktoriaus apsauginis kremas nuo saulės.


Žirgų aksesuarai vasarai

Tepti visą žirgo kūną apsauginiu kremu nuo saulės nepraktiška, todėl vasarinės ir nuo musių apsaugančios gūnios yra puikus būdas apsaugoti žirgą nuo UV spindulių. Jie ne tik padės išvengti nudegimų saulėje, kailio išblukimo ir fotosenėjimo, bet ir apsaugos nuo musių.

Ne visos gūnios užtikrina vienodą apsaugą nuo UV spindulių. UV spindulių įvertinimas priklauso nuo išorinio audinio; tankesnis audinys suteiks aukštesnį apsaugos lygį. Jei norite didžiausios aprėpties ir apsaugos, išbandykite vieną iš mūsų asortimente esančių gūnių nuo vabzdžių su UV apsauga čia.

Vasarinės gūnios ir gūnios nuo vabzdžių paprastai yra šviesios spalvos. Gali atrodyti, kad tai nepraktiškas pasirinkimas žirgams, tačiau balta spalva geriausiai atspindi saulės šviesą, kad žirgas neperkaistų.

Kad apsauga būtų visapusiška, kartu su gūnia naudokite kaukę nuo musių ir kojų apsaugas. Horseware® Fly Boot - žirgų kojų apsaugos nuo musių, suteikiančios žirgui išskirtinę apsaugą nuo UV spindulių, musių ir kitų erzinančių vabzdžių.  Reguliariai tepti kojas apsauginiu kremu nuo saulės gali būti sudėtinga, todėl naudodami kojų apsaugas galite būti ramūs, kad kojos bus apsaugotos nuo saulės.

Norėdami apsaugoti jautrią akių sritį nuo saulės spindulių, naudokite kaukę. Ieškokite tokios, kuri dengia ir ausis, ir snukį, pavyzdžiui, Rambo® Plus Fly Mask, kad būtų maksimaliai apsaugota nuo UV spindulių. Žirgas bus apsaugotas ne tik nuo saulės spindulių, bet ir nuo erzinančių vabzdžių.



Jūsų žirgo priežiūra vasaros metu

Geriausias būdas apsaugoti žirgą nuo ultravioletinių spindulių - riboti saulės spindulių poveikį. Tai ne visada įmanoma, todėl, kai žirgas būna saulėje, reikia naudoti apsaugos nuo saulės priemones, pavyzdžiui, gūnias ir kaukes žirgams.

Galbūt norėsite apsvarstyti galimybę pakeisti žirgo išvedimo į levadą grafiką, kad dieną jis būtų laikomas garde, o saulei nusileidus būtų išvedamas į levadą. Ultravioletinių spindulių lygį taip pat galite stebėti naudodami orų prognozės programėlę. UV indeksas parodys, kokie stiprūs yra saulės spinduliai; kuo didesnis skaičius, tuo didesnė rizika, kad žirgas bus per daug paveiktas. UV spindulių lygis paprastai pasiekia aukščiausią lygį apie vidurdienį, todėl pasirūpinkite, kad tuo metu jūsų žirgas nebūtų saulėje arba dėvėtų apsauginius gaminius.

Jei jūsų žirgas dienos metu būna levadoje ar ganykloje, pasirūpinkite tinkama pastoge. Specialiai pastatyta pastogė arba natūrali gyvatvorių ir medžių pastogė suteiks galimybę pasislėpti nuo kaitrios saulės.

Kad sumažintumėte jautrumo šviesai riziką, patikrinkite, ar levadoje arba ganykloje nėra augalų, galinčių sukelti jautrumą šviesai. Kai kurie to kaltininkai yra daugiamečiai rugiai, grikiai, jonažolės ir alksniniai dobilai.


Pasikonsultuokite su ekspertu

Jei jūsų žirgas yra jautrus šviesai, kreipkitės į veterinarijos gydytoją ir sudarykite gydymo planą. Jei įtariate, kad žirgas gali sirgti antrine fotosensibilizacija, galima paimti kraujo mėginį kepenų funkcijai įvertinti. Taip pat pravartu pasitarti su veterinaru, ar jūsų žirgas nevartoja kokių nors vaistų, kurie gali sukelti padidėjusį jautrumą šviesai, pavyzdžiui, tetraciklino ar tiazidų.

Arklių mitybos specialistas gali įvertinti jūsų arklio mitybą, kad užtikrintų gerą mineralų balansą sveikam kailiui. Tai gali padėti apriboti kailio blukimą saulėje ir suteikti kailiui gražaus blizgesio.

Tinkamai elgdamiesi vasarą ir naudodami apsaugos nuo UV spindulių produktus galite užkirsti kelią nudegimams saulėje, išblukimui ir fotosenėjimui. Mėgaukitės šiltesniu oru su savo žirgu - tik nepamirškite ir patys pasitepti apsauginiu kremu nuo saulės!

Subscribe to the newsletter

Be the first to know about special offers and news from Horsemarket.

By clicking the "Order" button, I agree that my data will be collected and used for direct marketing purposes.